منطقه حفاظت شده عباس آباد نایین

ملایی به نام حسن نخود بریز شبی  حضرت امام حسین را بخواب می بیند و خوابش را این گونه تعریف می کند:

 در خواب شهیدکربلا را                  دیدم که ز دیده اشک‌ریز است

گفتم:زِ غمت ای آن که تا حشر     هر چشم ز گریه چشمه‌خیز است

ما بر تو همی چکیم کوکب            چشم تو چرا ستاره‌ریز است؟

باز ابنِ‌زیاد در جدال است؟             یا شمر شریر در ستیز است؟

 گفتا نه، ننالم از اَعادی                 بر من زِ اَحباب رستخیز است

 خاصه خرکی که در تکایا               هر شام‌ و سحر به عر و تیز است

 پشت سر اهل‌بیت  زارم               چون غارتی از پی گریز است

 صوت خشن‌اش ز حنجر شوم         چون خنجرِ شمر تند و تیز است

  گفتم: به فدایت، این سخن‌ها        بر تو ز کدام بی‌تمیز است؟

مولود وی از چه مرزوبوم است؟      شغل‌اش چه و نام او چه چیز است؟

                           آهی ز جگر کشید و گفت: آه

                             ملاحسن‌نخودبریز است.

یغمای جندقی 

 24 الی 26 آذر ماه 1389 پناه گاه حیات وحش عباس آباد نائین- جنوب شرقی تهران-شرق اصفهان-ایران

در روزهای آخر پاییز و در ایام عزای سالار شهیدان از دست هیاهوی شهر و امثال ملا حسن نخود بریز فرار کرده و از طریق دامغان و جندق راهی یکی از بکر ترین مناطق حفاظت شده جنوب دشت کویر مرکزی در عباس آباد نائین شدیم

نمایی از پناه گاه حیات وحش عباس آباد

 

در تمام طول مدت اقامت در روستای چوپانان و پرنده نگری در منطقه محیط بانان زحمتکش با ما همراه بودند و در همین جا لازم است از زحمات آقای محمد رضا حلوانی که از محیط بانان نمونه کشور نیز هستند قدردانی نماییم

روز اول 24 آذر 1389: پرنده نگری در مسیر دامغان معلمان جندق چوپانان

در مسیر رفت از تهران به دامغان به سمت جنوب و در حال عبور از دشت زیبای کویر در سایت های مختلفی توقف و مشاهدات گوناگونی از پرندگان مسیر داشتیم

کل مشاهدات روز اول:

غراب(2)-زاغ نوک سرخ(+)-سسک جنبان(+)-کبوتر چاهی(1)-زاغ بور(2)-جغد کوچک (2)-تیهو(+)-چکاوک بیابانی(4)-خوتکا(2 ماده)-سارگپه پا بلند(2)-دلیجه(1)-چک چک دم سفید(1 نابالغ)-دم جنبانک ابلق(14)-چکاوک کاکلی(+)

(+) بیشتر از 20

روز دوم 25 آذر ماه 1389:

 

در سحرگاه سرد کویرمقابل یکی از پاسگاه های محیط بانی هنوز چشممان به تاریکی عادت نکرده بود که هوبره های زیبا را دیدیم که مشغول خوشه چینی از مزارع درو شده بودند و این منظره آنقدر هیجان انگیز بود که تا طلوع کامل آفتاب جای گرمای خورشید را بگیرد و دوربین را در دست یخ زده مان نگاه دارد.

در ادامه در مسیر جاده ای که از جندق راهی اردکان و میبد می شود حرکت کردیم تا هوا کمی گرم شود و عروس کویر ایران زاغ بور رخ نشان دهد که این انتظار چندان به طول نیانجامید و خیلی زود از لب جاده گرفته تا سر شاخسار قیچ مشاهده شدند.

 (  54°20'40.68"E: 33°31'44.30"Nنقطه GPS)

از جاده خاکی که از مسیر جدا می شد به سمت روستای کوچک و زیبای کبودان( : 33°26'10.85"N  54°26'0.74"Eنقطه GPS) رفتیم که در حدود 5 کیلومتر از جاده اصلی فاصله دارد و جاده خاکی مناسبی دارد این روستا که بقایای یک قلعه کوچک قدیمی در آن دیده می شد محل سکونت چند خانوار از مردم مهربان و سخت کوش کویر است در باغات و کنار نهر و چشمه زیبای روستا به تماشای پرندگان زیبا پرداختیم

نمایی از بقایای قلعه کوچک روستای کبودان

 

 

 محل مشاهده هوبره(  54°20'47.42"E: 33°31'35.52"Nنقطه GPS) کل مشاهدات روز دوم

هوبره(11)-کلاغ سیاه(+)-چکاوک کاکلی(+)- چک چک دم سفید(2)-سارگپه (3)-زاغ بور(4)-باقرقره سیاه سینه(+)-تیهو(5)-چک چک هیوم(2)-دم سرخ(+)-کبک(+)-زرد پرخ کوهی(4)-چکاوک بیابانی(+)-سسک جنبان(+)-سسک بیدی(1)-کمر کلی بزرگ(1)-چک چک دشتی(1)-زاغ نوک سرخ(2)

(+) بیشتر از 20

 زاغ نوک سرخ (Pyrrhocorax pyrrhocorax)

 

 

دم سرخ ماده-(Phoenicurus phoenicurus)

 

روز سوم 26 آذر ماه 1389:

در مسیر برگشت از شهرهای نائین اردستان کاشان و قم به تهران برگشتیم و در طول راه در مزارع و باغاتی در اطراف بادرود توقف کردیم و پرندگانی که در این منطقه مشاهده شدند به شرح ذیل اند:

گنجشک سینه سیاه(+)-سنقر خاکستری(1)-گنجشک حانگی(+)-قمری (1)-زاغی(+)-کورکور(1) حواصیل خاکستری(1)-پی پت درختی(3)-دم جنبانک ابلق(5)-سهره صورتی(7)

(+) بیشتر از 20

 

سهره صورتی(Bucanetes githagineus)-بادرود

 

 

 

/ 17 نظر / 436 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعید شیخی

سلام خسته نباشید من قصد دارم یک انجمن دوست داران محیط زیست به ثبت برسونم اگه دوست دارین با ما هم کاری کنید لطفابا این شماره ها تماس بگیرید 09355954400 09159778308

مهران

سلام آرش جان تصاویر قشنگی بود. و شرحش بهتر. ما هم الان حوالی نائین هستیم و یه چند تا از اون گردن دراز ها هم ساعتی پیش جلوی ماشین رژه میرفتن.البت ما که پرنده نگری بلد نیستیم. خواستیم به سبک خودمون پرنده نگر ی کنیم یاد محتویات چینه دانها افتادیم. بی خیال شدیم.

مهشید

چه زاغ باشکوهی. من نمی دونم این پرنده ها که شما عکس می ندازین چرا اینقدر خوش عکسن؟ [نیشخند]

امیر

سلام آقای حبیبی ممنون از این پست زیبا. عالی بود سبز باشین و مانا با آرزوی بهترین ها [گل]

شاهین

سلام ما داریم روی یک پروژه مربوط به شاهین کار میکنیم . اگر مقدور هست لطفاً یک ایمیل به من بزنید تا جزئیات رو از طریق میل بگم. در مورد طراحی و موضوع گرافیگی می خواستم حتماً از شما که پرنده ها رو زیاد دیدید کمک بگیرم. با احترام.

خدابخش

سلام اقا ما هم یک وبلاگ شکار و طبیعت راه انداختیم سری بزن یک کم راهنمایی بفرما

علی

سلام وبلاگ زیبایی داری به وبلاگ منم سر بزن خوشحال میشم http://africangreyparrot.blogfa.com/ موفق باشی

سايت وحش

سلام مطالب خوبي درمورد پرندگان داري.اگه مايل بودي ميتوني با سايت ماهم همكاري داشته باشيد.سايت ما بنام وحش بوده ودرمورد حيات وحش مطالبي رو بروز ميكنه. موفق باشيد

دوستدار محیط زیست

سلام و خسته نباشید. زیبا بود. فقط یه اصلاحیه کوچولو. عباس آباد از روستاهای دهستان چوپانان شهرستان نایین میباشد. بخش عمدۀ این منطقه در محدودۀ چوپانان است. پس بی انصافیست که نامی از چوپانان نباشید. بنظرم واژۀ "عباس آباد چوپانان" بسیار شکیلتر و مناسبتر است.

Whoops, looks like something went wrong.