مهاجرت

عشق من شد سبب خوبی و رعنایی او

داد رسوایی من شهرت زیبایی او

بس‌که دادم همه‌جا شرح دلارایی او

شهر پر گشت ز غوغای تماشایی او

این زمان عاشق سرگشته فراوان دارد

کی سر برگ منِ بی‌سر و سامان دارد

چاره این‌ست و ندارم به از این رای دگر

که دهم جای دگر دل به دل‌آرای دگر

 

سال ها پیش که  بنا گذاشتم مشاهداتم را در باره پرندگان  در این وبلاگ یادداشت کنم هنوز پرنده نگری به عنوان یک تفریح سالم در بین ایرانیان جای خود را باز نکرده بود و طی این سال ها به یاری خداوند و با تلاش دوستانی مانند عزیزان گروه طرلان ، این تفریح بین علاقه مندان و بخصوص جوانان رشد زیادی یافته و تعدد سایت های پرنده نگری و وبلاگ هایی که در این مورد منتشر شده است موید این مطلب است.

 

اما در این مدت وبلاگ و یا سایت هایی که عکس درشان می گذاشتم ، به دلایلی که نمی دانم فیلتر شد و یا از کار افتاد و گرچه هرگز این کار را در دنیای حقیقی نکرده ام به ناچار در دنیای مجازی رخت به غربت کشیده و صفحه ای در فیس بوک به همین نام باز کرده ام هرچند آنجا نیز از شماتت برخی هم میهنان عزیز در امان نیستم اما بر خلاف دوستانی که پس از دیدن این رفتار هم وطنان عطای نوشتن و عکس به اشتراک گذاشتن را به لقایش می بخشند، نمی توانم از لذت به اشتراک گذاری تصاویر و تجربه هایی از زیبایی با دوستان عزیز ، چشم پوشی کنم

در حدود 30 سال است که بیشتر به تنهایی در طبیعت گشت و گذار می کنم که خلقت ناموزون و خُلقت منحوس و روحیه از آدم به دور باعث می شد کمتر کسی رغبت به همراهی ما داشته باشد شاید حاصل این مدت به غیر از صورتی آفتاب سوخته و پایی شکسته همین چمد جمله زیر باشد:

- مشاغل زیادی را از کودکی آرزو داشتم الا مامور نظمیه و گزمه و قاضی و بازپرس و از این قبیل لذا هرگز در مورد کسی قضاوت نمی کنم و حکم به قاتل بودن و قصاص و رجم و حد کسی صادر نمی کنم و هرکس در چارچوب قانون هر مملکتی هر فعالیتی می کند برایم محترم است و اگر کار غیر قانونی هم می کند من پلیس و کماندو و نیروی ویژه نیستم.

- پرنده نگری یک تفریح است و به نظرم راه مناسبی برای بهره برداری از طبیعت با کمترین تخریب و البته بدون آسیب هم نیست اما یک پرنده نگر لزوما یک دانشمند پرنده شناس نیست و دلیلی ندارد در تمام زمینه های حیات وحش و زیست شناسی و غیره اظهار نظر کارشناسی کند.

- این روزها خوشبختانه فعال محیط زیست بودن مانند ماشین شاسی بلند یا کت و شلوار هاکوپیان داشتن جزو کلاس و پرستیژ شده است و چقدر هم خوب است که صفات خوب در جامعه تبدیل به هنجار شود اما متاسفانه برخی از نمد مالی هن و هنش را بلدند و صرفا حامی محیط زیست در دنیای مجازی اند.

به هر حال الزامی ندارد که اگر کسی پرنده نگری را به عنوان سرگرمی انتخاب کرده پای هر پتیشن مربوط و نامربوطی را امضا کند و در هر کمپینی له یا علیه همه شعار دهد و در مورد همه چیز از فضله مرغ تا مدار اتم اظهار نظر کند لذا از آن جایی که ما سواد محیط زیستی نداریم و ژست دختر کش هم به سن و سالمان نمی خورد ما را از محیط زیستی بودن معاف فرمایید. خوشبختانه از این طریق ثلمه ای به تعداد بی شمار پادشاهان یک چشم اخیرا تاجگذاری کرده در شهر کوران محیط زیست این مملکت وارد نمی شود که هیچ ، عدد ناچیز و بی مقداری هم به کسانی که با بستن حیوان بیچاره به درخت یا گیر انداختنش توی راه آب و قالب کردن عکسش به عنوان عکاس حیات وحش به خلق الله  حق بر گردن حیات وحش بی نوا دارند اضافه نمی شود.

- هر چند شهرت نادانی و جهل ما از کفر ابلیس هم بیشتر است اما کوره سوادی که در تئوری های انگیزش دارم باعث می شود فرق بین کورتشیپ دیسپلی و تمایل به نر آلفا شدن در گله را با دلسوزی تشخیص دهم.

متاسفانه در یاد گرفتن از پرندگان غیر از پدر معلمی نداشتم و هرچند دوستان و بزرگواران زیادی مرا نکته ها آموختند اما سعی کردم برای همه مطلبی به تحفه برم تا در منت دوستان نمانم به جز پدر که بیش از 60 سال با پرندگان گذرانیده و  با وجود داشتن پدر و برادرانی شکارچی و گذراندن عمری با اسلحه هرگز به حیوانی شلیک نکرد و سنگین تر از دوربین و راهنمای فیلد به دامان طبیعت نبرد.

باری در این سال ها دوستان بسیاری یافتم و از ایشان بسی آموختم و جا دارد ازتمام عزیزانی که در این مدت به اینجا سر می زدند و مطالب را دنبال می کردند و با ابراز محبتشان مرا شرمسار منت خود می نمودند سپاسگزاری نمایم و بدلیل آن که فیس بوک در ایران فیلتر است گذاشتن لینک صفحه کمکی به دوستانی که منت گذاشته جهت بازدید تشریف میاورند نخواهد کرد لذا جهت قدم رنجه فرمودن کافیست در فیس بوک نام این حقیر یا عنوان این وبلاگ  یا عبارت Birding in Iran را جستجو فرمایید.

 

 

بسیار گل که از کف من برده است باد
اما من غمین
گلهای یاد کس را پرپر نمی کنم

 

ششم اردیبهشت هزار و سیصد و نود و سه

آرش حبیبی آزاد

 

/ 5 نظر / 147 بازدید
شهروحش

بادرود بر شما ، امیدوارم همواره در هدف و راهتان ،در هرجایی که هستید پیروز و پایدار باشید .

مهران

در باغ طبیعت بفشردیم قدم را چیدیم و گذشتیم،گل شادی و غم را نوبت به من افتاد، بگویید که دوران آرایشی از نو بکند مسند جم را در بحث دل و عشق تصرف نتوان کرد در خون کشد این مسئله برهان حکم را الماس بود طعنه شنو از جگر ما بیهوده به زهرآب مده تیغ ستم را در روضه چو با این دهن تلخ بخندم بس غوطه که در زهر دهم باغ ارم را ما سجده بر سایه ی دیوار کنشتیم از بی ادبان پرس حرم گاه صنم را عرفی غم دل گر طلب جان کند از تو زنهار بر افشان و مرنجان دل غم را آرش عزیز در طی این سالها به شخصه علاقه من به پرنده نگری به جهت مطالعه مطالب شما چند افزون شد. البت پیری و رعشه دست و دیگر اندام و فقر حیات وحش هم مزیدی بر علت بود که دیگر تحمل توبره و شکار بند و غیره و غیره کمتر شد و اگر کوه رفتنی است حسب عادت است و همدمی بهتر از یک دوربین خاک گرفته شکاری برای دیدن پرنده ها و ثبت نام و...آنها در دفترچه خیس خورده پیدا نمی توان کرد. به هر جهت کوتاهی سخن از وبلاگ پرنده نگر بهره ها بردم. امیدوارم بخاطر رعایت حال امثال من که سر از شبکه های اجتماعی در نمی آوریم هم که شده در همین پنجره قدیمی برایمان مطلب بگذارید. پیوسته دلت شاد و لبت خندان باد

قلیچه

سلام با اجازه صاحبخانه... میخاستم همینجا بابت رفتار نا بجایی که چندی قبل با صاحب وبلاگ شکار و طبیعت بیرجند(آقا مهران) داشتم عذرخواهی کنم متاسفانه زیاده روی کردم و کامنتم شایسته سن و سال و شخصیت ایشان نبود هرچند خیلی وقت بود در وبلاگ ایشان(قبل از بسته شدن) و دیگر شکارچیان نظر نمیدادم امیدوارم منو ببخشن و حلالم کنن...

مانی

درود در زمینه پرنده نگری و پرندگان شمیران آیا مطالعه ای داشته اید در کاخ سعدآباد در نظر داریم نمایشگاهی در زمینه شمیران شناسی برپا کنیم که یک بخش آن به طبیعت و جانداران شمیران اختصاص دارد اگه مطالعاتی داشته اید سپاسگزار خواهم بود که با ما در تماس باشید مانی 09122183248

مهران

حتی در این اوضاع اسفناک نیز مرغان مهاجر سالی یکبار تک و توک سر می زنند. اما مهاجرت مرغ دل شما خیلی وقت است که ما را چشم به راه گذاشته است. مرغ صیاد توام بنشسته ام بر بام تو... یا بکش یا دانه ده، یا از قفس آزاد کن...از قفس آزاد کن ارادتمند-پیوسته دلت شاد و لبت خندان باد